המאמרים של מריאור

מריאור טיפול בחרדה חברתית

חרדה חברתית

חרדה חברתית היא פחד להיות חשוף למבטים ולביקורת של אנשים. זה יכול לקרות במפגשים חברתיים, משפחתיים ועסקיים בהם אדם חושש ואו מרגיש לא בנח ממה שאולי יחשבו עליו או יגידו. ישנם מצבים קיצוניים יותר בהם אדם פוחד לא רק להיות בין אנשים אלא גם חושש להציג את עצמו בפניהם או לדבר מול קהל. 

מה גורם לאדם לחרדה חברתית?

חרם שיימינג ודחיה

חרם, דחיה חברתית ושיימינג שחווה אדם בכל גיל ובעיקר יביאו אותו לידי רתיעה להיות בין אנשים. הזיכרון המכאיב שחווה פעם אחת יכול לגרום לו שלא יסמוך יותר על אנשים. הוא יפחד ממבטים מזלזלים, מביקורת או מהתעלמות, הוא ירגיש לא שייך ושונה מאחרים. 

אמונות זהות שאדם אימץ לעצמו בילדות

בדרך כלל ילדים שגדלו בנסיבות בהן לא הייתה להם תמיכה רגשית או גרוע מזה אמרו להם שהם לא מספיק חכמים או לא מספיק מוצלחים , או ילדים שמנים או מכוערים (למרות שאין דבר כזה מכוער) לעגו להם וקראו להם בשמות גנאי, יהיו רגישים ופגיעים יותר.כתוצאה מנסיבות חיים בהם לא היה מי שיאמין בהם אמצו לעצמם אמונות זהות של "אני לא מספיק.." הם יפסיקו להאמין בעצמם, ירגישו חסרי ביטחון על שהם לא שווים, לא טובים, לא  יפים, לא חכמים. הערך העצמי שלהם ירד, הם ימנעו להיות בחברת אנשים כדי שאלה לא יגלו את "מי שהם" מה שיגרום להם להישאר מחוץ למעגל החברתי. עם זאת יש פעמים שאדם שיש לו חרדה חברתית הוא כן ירגיש בנוח עם אנשים ספציפיים כמו בני משפחה  שסומכים עליו.

האם יש קשר בין חרדה חברתית לפחד במה?

בדרך כלל יש קשר אם כי לא תמיד

במקרים קיצוניים של חרדה חברתית כאשר הביטחון העצמי של אדם שואף לאפס, החשש שלו משיפוט ביקורת ודחיה יעלו מפלס וכך ימצא האדם את עצמו נמנע מלדבר מול אנשים. פחד במה למרות שנחשב לפחד ממוקד כמו פוביה הוא עדיין קשור לחרדה חברתית כי מדובר על פחד של אדם מהמבטים של אנשים המופנים אליו כשהוא מדבר וזה הרבה יותר קשה עבורו. 

אדם שיש לו פחד במה/פחד לדבר מול קהל כשכל המבטים מופנים אליו  ירגיש כמו שהוא במבחן וסף החרדה שלו יעלה עד לכדי התקף חרדה עם כל התסמינים המשתמעים מכך. פחד במה לעומת חרדה חברתית מתבטאת בהתקפי חרדה קיצוניים

לעומת זאת במקרים בהם חרדה חברתית היא מינורית כמו אצל אדם שהחשש שלו הוא רק מאנשים מסויימים או מקהל ספציפי לא תהיה לו בעיה לדבר מול קהל כלומר אינו יחווה פחד במה.

מריאור - מאסטרית NLP | מומחית לשחרור מחרדה
חרדה חברתית מקשה על האדם לייצור תקשורת עם אנשים

התסמינים האופיינים לחרדה חבריתת ופחד במה

כמו רוב סוגי החרדות גם בחרדה חברתית אדם עלול להרגיש דופק מהיר, מצוקה נשימתית, סחרחורת, הזעה, חולשה ברגליים ולעיתים אף תחושת "ניתוק וערפול" 

השפעות חרדה חברתית על חייו של אדם

חרדה חברתית מקשה על האדם לייצור תקשורת עם אנשים. מקשה על חיי משפחה, עבודה, חיי חברה ומונעת מהאדם אפשרויות והזדמנויות צמיחה. אדם זה בדרך כלל נותר לבד עם עצמו.  הפחד מביקורת ממה שיגידו עליו או שלא יבינו אותו או שיגלו שהוא שונה גורם לאדם לוותר על חיי חברה מלאים, חרדה חברתית מביאה את האדם לידי ריחוק ופספוס החיים. רובם חווים תסכול על שהם לא מצליחים להיות ולחיות כמו כולם ודווקא בתקופת הקורונה כאשר אנשים נאלצו לשמור על ריחוק ובידוד חברתי הם היו בין היחידים שהרגישו מעולה ונהנו מכל רגע. התחושה הייתה שהם לא היו לבד! הם לא היו שונים! ויותר מזה הנה סוף סוף הם לא היו צריכים להיות במגע עם אנשים. בתקופה מאתגרת בה כולם נאלצו להימנע ממפגשים חברתיים, אנשים עם חרדה חברתית "חגגו ניצחון"

האם תסכימו איתי שהקורנה יצרה בעצם חרדה חברתית כלל עולמית?

ואם כך הדבר מאד ייתכן שרובנו חווים עדיין חרדה חברתית במינונים כאלה ואחרים וזה מביא אותי למסקנה שחרדה חברתית מזמינה אותנו בעצם להבין שאנחנו שונים ודומים בו זמנית והגיע הזמן להבין להכיל ולקבל האחד את השני.

אהבתם? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
מריאור - מאסטרית NLP

מריאור - מאסטרית NLP

היי, אני מריאור ואני מאסטרית NLP דמיון מודרך ופסיכותרפיה הוליסטית, מנטורית למערכות יחסים ומומחית בטיפול בכל סוגי החרדות.

הניסיון הרב שרכשתי במהלך 31 השנים האחרונות, בהן פגשתי וטיפלתי במגוון אתגרים רגשיים והתנהגותיים, הוביל אותי לפתח את שיטת מריאור, שיטה בה בתהליך ממוקד בתמיכה אישית אני מצליחה להקל על מצבי לחץ חרדה פוביות וקונפליקטים אישיים וחברתיים.

לפרטים על התהליך הממוקד לשחרור מחרדה

מאמרים שיעניינו אותך

פחד קהל

פחד לדבר מול קהל או מצלמה במגזר העסקי אין דבר מתסכל יותר מהתחושה הזאת,

המשך קריאה ←

השאירו פרטים כאן או בוואטסאפ ואחזור אליכם לקביעת פגישת היכרות ללא עלות

אין מה להתבייש, אין סיבה לסבול. אני יכולה לעזור!

או השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם

צרו קשר בוואטסאפ ואחזור אליכם לקביעת פגישת היכרות ללא עלות

אין מה להתבייש, אין סיבה לסבול. אני יכולה לעזור!

או השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם