המאמרים של מריאור

מריאור פחד קהל (1)

פחד לדבר מול קהל או מצלמה במגזר העסקי

אין דבר מתסכל יותר מהתחושה הזאת, שיש לכם מה לומר, שיש לכם מה להציע ללקוחות שלכם או למשקיעים המתעניינים סטארט אפ שלכם, שיש לכם הישגים לדווח לממונים עליכם אבל אתם שותקים! אתם שותקים כי אתם לא מסוגלים לדבר, הפה שלכם מתייבש, המילים נתקעות לכם בגרון , הדופק  עולה, יש לכם סחרחורת, פיק ברכיים והפחד הזה לעמוד מולם, לדבר ולעשות פרזנטציה ואפילו מול מצלמה היא בלתי אפשרית עבורכם,  אתם חסרי אונים, מאבדים את היכולת להוביל את העסק, לשכנע לקוחות לשפר את המצב הכלכלי או את המעמד שלכם בחברה.

חברים, אם חשבתם לרגע שאתם לבד אז לא! מחקרים מראים שכמעט 13 אחוז מהאוכלוסיה סובלת מהפחד הזה שאינו קשור ליידע או לאינטליגנציה שלכם אלא לפחד להיות חשופים לביקורת או לכישלון ולעוד גורמים רבים הקשורים לעולם הפנימי שלכם.

אכן, זה אחד מהמצבים המאתגרים ביותר ואשר מקשים על כל אדם ובעיקר על בעלי עסקים, על אנשי שיווק מנהלי מכירות ועובדים רבים שעבורם הופעה ודיבור מול קהל הוא עיקר תפקידם. הוא חלק מהממות העסקית שלהם כמו למשל מנהלים שאמורים להציג תוכנית עבודה, עובדים שרוצים להתקדם בארגון, עורכי דין שאמורים לייצג את הלקוחות בבית המשפט מנהלי פרויקטים, מרצים ומובילי דעת קהל. 

כאשר הצגה עצמית טובה, פרזנטציה מוצלחת, ודיבור משכנע מול קהל או מול מצלמה הופכים לחלק משמעותי בקידום עסק או בהעברת מסר או במימוש סטארטאפ יצירתי, הרי שהפחד הזה לדבר מול קהל מקשה לא רק על האדם שחווה את התסמינים הפיזיולוגיים הנובעים מהפחד אלא גם משפיע על ההצלחה העסקית שלו ולעיתים על ההצלחה של הגוף או הארגון שאותו הוא מייצג.

פחד לדבר מול קהל היא למעשה פוביה הנקראת גם גלוסופוביה (מיוונית "פחד לשון"). זה מצב בו אדם מפחד לעמוד במרכז ולדבר או להציג את עצמו או להביע את דעתו או לענות על שאלה שנדרש, או לשאול שאלה בפני קבוצה ולעיתים גם בפני אדם אחד. לפוביה הזאת אין קשר ליידע ורמת האינטליגנציה של האדם אלא לפחד שלו לדבר והסיבות לפחד הזה יכולות להיות שונות מאדם לאדם.

עם זאת, חשוב לציין כי רובנו ברמה כזאת או אחרת חוששים כשאנחנו מתבקשים לספר על עצמנו או על הפרויקט שלנו, וכולנו לחוצים לפני הצגת פרזנטציה בקבוצה, כלומר זה רק טבעי ואנושי לפחד לחשוש להתרגש. מה שפחות טבעי זה כאשר הפחד הוא קיצוני במיוחד. כאשר הוא מקשה עלינו לא רק בזמן אמת אלא שעות וימים לפני הפגישה או הצילום.

קשה להצביע על גורם אחד למקור הפחד הזה ולרוב מדובר בשילוב של מספר גורמים. ואצל כל אחד הגורמים יהיו מן הסתם שונים.

מריאור - מאסטרית NLP | מומחית לשחרור מחרדה
פחד לדבר מול קהל היא למעשה פוביה הנקראת גם גלוסופוביה (מיוונית "פחד לשון").

הגורמים הנפוצים לפחד לדבר מול קהל:

 • חרדה חברתית
 • חוויה טראומטית  מהעבר
 • חוסר ביטחון
 • שיפוט וביקורת עצמית לגבי הנראות החיצונית (דימוי גוף שלילי)
 • פחד מביקורת  וכישלון
 • פרפקציוניזם
 • מקומות סגורים שאין בהם אוורור או חלון או פתח מילוט
 • אמונות זהות מגבילות
 • חרדה בריאותית

התסמינים הפיזיולוגיים הנלווים לפחד לדבר מול קהל:

כמו בכל פחד או חרדה גם פחד לדבר מול קהל או מול מצלמה מתבטא בתסמינים פיזיולוגיים דומים כמו: סחרחורת, פיק ברכיים, רעד,  הזעה, דופק מואץ, מצוקה נשימתית, תחושת עילפון, פה יבש, דיבור מבולבל, חוסר פוקוס, תעוקה בחזה, כאבי בטן, כאבי ראש, קול רועד, הסמקה קיצונית וחלש ועוד.

ביטויים התנהגותיים  הנלווים לפחד דיבור מול קהל:

 • מחשבות טורדניות כמו מה יגידו או יחשבו עלי.
 • הימנעות ומציאת תירוצים לביטול או דחיית המפגש.
 • האדם מדבר מהר, בולע ומשבש מילים והעיקר להיות אחרי.
 • מפחד משאלות לא צפויות.
 • מתקשה בניהול משא ומתן
 • מתקשה להביט בעיני המשתתפים
 • חווה עצבנות וחוסר שקט ותסכול.

מה משדר אדם שחווה פחד לדבר מול קהל?

 • בלבול ואי בהירות
 • חוסר מקצועיות
 • חוסר ביטחון
 • חוסר אמון ברעיון או במוצר

תאור מקרה

אילן (שם בדוי) איש עסקים מצליח, בעל עשרות יחידות דיור אותן הוא משכיר לפועלים של קבלנים משרדי כח אדם ועובדי עירייה. יחידות הדיור מתוחזקות על ידי ספקים אותם הוא מעסיק. מהות העבודה של אילן זה  גם לדאוג שהדירות תהיינה מתוחזקות היטב וגם לעניין ולשכנע גופים ומוסדות ציבוריים לשכור ממנו את הדירות. עבודה שכרוכה בהרבה פגישות וביכולת הורבלית שלו לשכנע ולסגור עסקאות מחד ולהפעיל את הספקים שיבצעו את העבודה על הצד הטוב ביותר מאידך.

אילן הגיע אליי בעקבות  הפחד שהשתלט עליו בשנה האחרונה, פחד לדבר עם אנשים ובעיקר עם לקוחות וספקים, וחברי כנסת. אילן שלא פחד לדבר לשכנע ולנהל משאים ומתנים באופן מקצועי ומשכנע, מצא את עצמו רועד מפחד לדבר אפילו עם ספקים. הוא התחיל להתבלבל במילים, בכל מפגש עם בעלי עניין היה נשטף בזיעה קרה, סחרחורת, חוסר ריכוז והיה שוכח מילים.  הוא לא הבין מה קורה לו ולמה? הוא התבייש בעצמו. הפתרון שלו היה להימנע. הוא נמנע מלקיים פגישות פרונטליות עם אנשים. התקשורת אתם הייתה בעיקר טלפונית והבעיה הייתה שהעסק הזה לא היה יכול להתנהל רק בשלט רחוק ומה שקרה זה שאילן חווה ירידה בניהול התקין של העסק והכנסותיו.

במהלך התהליך עלה שלפני כשנה וחצי חווה התקף חרדה תוך כדי נסיעה. ההתקף היה כל כך חזק שהוא היה בטוח שהוא הולך למות. אחרי שהתברר לו שהוא חווה התקף חרדה חייו השתנו באחת. הוא היה בחרדה מהחרדה הבאה שאכן הגיעה שוב ושוב. ככל שהתקפי החרדה חזרו כך הוא אבד את הביטחון בעצמו  ככל שההתקפים חזרו כך הוא נמנע ממפגשים חברתיים וביניהם גם מפגשים עסקיים כי הוא לא רצה שיראו אותו בחולשתו.  אילן פיתח חרדה חברתית מה שגרמה לו בסופו של דבר לפחד לדבר מול אנשים.

אילן עבר טיפול NLP בשילוב טיפול קוגניטיבי ודמיון מודרך ותוך כמה פגישות הצליח להשתחרר מהפחד שלו וחזר לתפקוד מלא.

לסיכום

זה באמת מתסכל לדעת שיש לך מה לומר אבל אינך מצליח לתווך במילים את רצונך והידע שלך, מתסכל שאתה איש עסקים מצליח והפחד הזה גורם לאחרים לחשוב שאתה פחות טוב. מתסכל שיש לך יכולת להתקדם בעבודה אבל הבוסים שלך לא מאמינים בך כי אתה שותק. זה מתסכל שיש לך אתר מקצועי אבל אנשים לא רואים אותך כי קשה לך להכין סרטון של דקה כי אתה פוחד לדבר מול מצלמה.

בין אם אתם מנהלים, עורכי דין, אנשי עסקים או מרצים ובין אם אתם עובדים אתם, פחד לדבר מול קהל או מול מצלמה משבש ומקשה לא רק ברמה האישית והחברתית אלא פוגע בקידום שלכם שבסופו של דבר מתבטא כלכלית.

אז אם הפחד הזה משבש את חייכם האישיים והמקצועיים והתסכול הולך ומעמיק ואתם מחפשים דרך לצאת מזה, טיפול NLP בשילוב דמיון מודרך וטיפול קוגניטיבי יהיה עבורכם הפתרון המהיר לכך. הטיפול הזה יאפשר לכם לדבר בפני קהל ללא פחד ללא חשש וללא כל אותם התסמינים המקשים עליכם והגורמים לכם לבושה.

מאחלת לכם

בהצלחה

מריאור

תגיות קשורות

אהבתם? שתפו:

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
מריאור - מאסטרית NLP

מריאור - מאסטרית NLP

היי, אני מריאור ואני מאסטרית NLP דמיון מודרך ופסיכותרפיה הוליסטית, מנטורית למערכות יחסים ומומחית בטיפול בכל סוגי החרדות.

הניסיון הרב שרכשתי במהלך 31 השנים האחרונות, בהן פגשתי וטיפלתי במגוון אתגרים רגשיים והתנהגותיים, הוביל אותי לפתח את שיטת מריאור, שיטה בה בתהליך ממוקד בתמיכה אישית אני מצליחה להקל על מצבי לחץ חרדה פוביות וקונפליקטים אישיים וחברתיים.

לפרטים על התהליך הממוקד לשחרור מחרדה

מאמרים שיעניינו אותך

פחד קהל

פחד לדבר מול קהל או מצלמה במגזר העסקי אין דבר מתסכל יותר מהתחושה הזאת,

המשך קריאה ←

השאירו פרטים כאן או בוואטסאפ ואחזור אליכם לקביעת פגישת היכרות ללא עלות

אין מה להתבייש, אין סיבה לסבול. אני יכולה לעזור!

או השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם

צרו קשר בוואטסאפ ואחזור אליכם לקביעת פגישת היכרות ללא עלות

אין מה להתבייש, אין סיבה לסבול. אני יכולה לעזור!

או השאירו פרטים ואצור קשר בהקדם